تهران، خیابان ولیعصر، نرسیده به میرداماد، کوچه دامن افشار، پ 40، کلینیک دکتر دولتی

021-88881719

مشاوره و ویزیت آنلاین نوبت دهی و ویزیت آنلاین

کاشت مو

پیوند مو یا ابرو یک عمل سرپایی تحت بی حسی موضعی است. امروزه با بکارگیری تکنیکهای جراحی و وسایل پیشرفته کاشت مو نتایج بسیار طبیعی حاصل می شود. خط رویش مو با بکارگیری گرفت های تک مویی و ظریف به شکل خیلی طبیعی کاشته می شود و در ابرو ها نیز تراکم بالا با گرفت های بسیار ظریف استفاده میشود و خواب و انحنای ابروهای کاشته شده کاملا طبیعی می باشد.

عمل کاشت با دو روش قابل انجام است: FIT )FUE)  و FUT یا به اصطلاح روش غیر جراحی ( بدون برش پوستی ) و روش جراحی (برش پوستی).

درمواردی نیز جهت طاسی های وسیع و ایجاد تراکم بالا بایستی از هر دو روش (ترکیبی) در بیمار استفاده کرد.

مرحله اول پیوند برداشت مو می باشد. واحدهای فولیکولی در سر را گرفت می نامند که اینها می توانند حاوی یک، دو، سه، چهار و یا پنج تار مو باشند. در واقع اگر با ذره بین کف سر خود را ببینید متوجه می شوید که از هر منفذ پوست سر یک، دو، سه، چهار و یا پنج تار مو بیرون زده است که در اصل این معنای واحد فولیکولی و یا گرفت است.

بنابراین وقتی صحبت از تعداد موهای کاشته شده می شود واحد فولیکولی یا گرفت بکار می رود که جهت دانستن تعداد تقریبی تارهای موی کاشته شده این عدد بایستی بطور متوسط در 3 (متوسط تارهای مو در گرفت ها) ضرب شود. فرضا در کاشت 2500 گرفت یعنی حدود 7500 تار مو کاشته شده است.

میزان گرفت ها در هر سانتی متر مربع پوست سر، ضخامت تار موها ، رنگ موها و تعداد متوسط تار موها در گرفت ها عوامل مهمی در تعیین خوب بودن و بد بودن بانک مو ( محل دهنده مو) فرد است. نیز میزان انعطاف و کشسانی پوست ناحیه اهمیت دارد. بانک مو در پشت سر در حدود آناتومیک خاصی واقع است و پزشک متخصص با ارزیابی و معاینه  محل بانک مو و میزان طاسی فرد انجام کاشت مو را تایید یا رد می کند.

در روش FIT  یا همان FUE بدون برش جراحی از منطقه دهنده پیوند یعنی پشت سر با پانچهای ظریف برقی تک تک و در واقع یک درمیان یا دو درمیان گرفت ها از سر جدا می شوند  و زخم های ریز حاصله بدون بخیه خود بخود ترمیم خواهد شد.

در روش FUT(روش جراحی) برشی به طول نهایت 8 سانتی متر  در پیوند ابرو و نهایت 30 سانتیمتر در پیوند مو سر و عرض حدود یک تا یک و نیم  سانتی متر در ناحیه پس سر داده میشود و بافت از سر جدا میشود و محل برش با بخیه های ظریف ترمیم میشود.  (به بافت جدا شده فلپ می گویند) . در صورت مهارت و تجربه پزشک متخصص و رعایت اصول علمی این برش از جمله طراحی و برشهای نهایی تریکوفیتیک ( برشهای ظریف قبل از ترمیم برش) آثار مشهودی از اسکار این عمل باقی نخواهد ماند و حتی محل برش در آینده  به سادگی پیدا نخواهد شد.

سپس توسط پرسنل کات یعنی تکنسین های مجرب و آموزش دیده ، فلپ برداشت شده زیر میکروسکوپ به واحدهای ریز فولیکولی (گرفت) تقسیم میشود که در مورد پیوند ابرو همه گرفت ها بایستی بسیار ظریف و تکی باشند تا  نتیجه مطلوب حاصل شود.

پس از این مرحله طراحی ابرو و یا خط رویش مو در پیوند مو توسط پزشک متخصص انجام می شود. در این قسمت با دادن آینه به بیمار تایید فرد هم گرفته میشود و پزشک در مورد طراحی انجام شده توضیحات لازم را به فرد می دهد.

سپس بی حسی ها تزریق می شود و سوراخهای پیوند (اسلیت) ها با ابزارهای تیز و ظریف در پیوند موی سر ایجاد میشود. در مورد پیوند ابرو تک تک با سوزنهای ظریف در جهت مناسب و دقیق اسلیت ها زده و بلافاصله کاشت در همان اسلیت انجام می شود. (تکنیک S&P)

پس از ایجاد سوراخها پرسنل کاشت که آموزش دیده و مجرب هستند زیر نظر پزشک تک تک گرفت ها را در جهت مناسب وارد اسلیت ها کرده و کاشت را انجام می دهند.

این عمل در مورد پیوند ابرو حدود 2 تا سه ساعت و در مورد کاشت مو 5 تا 7 ساعت بطول می انجامد. در تمام مدت عمل بیمار هوشیار است و بدلیل بی حس های موضعی دردی حس نمی کند.

پس از عمل گاهی تا یک روز پانسمان بکار می رود. تا دو هفته پس از عمل از فعالیت سنگین، خم و راست شدن و استحمام با فشار مستقیم دوش بایستی پرهیز شود اما شستشو با کاسه آب بدون دست زدن مانعی ندارد.

موها یا ابروهای کاشته شده همه پس از یک ماه از پیوند می ریزد (بدلیل شوک ناشی از عمل) و از 2 تا 3 ماه از پیوند شروع به رشد مجدد می کنند. تا رسیدن به نتیجه مطلوب 6 ماه تا یکسال بایستی صبر کرد. در این مدت پزشک بیمار را با فواصل مشخص ویزیت می کند و درمانهای موضعی در صورت نیاز تجویز می شوند.